Rajoni

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, 1.064 të infektuar dhe 25 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:44 - 13/11/20 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Maqedoninë e Veriut.

Institutit i Shëndetit Publik ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 25 persona të vdekur nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 1.064 raste të reja nga 3.096 teste të kryera.

Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 507 qytetarë. Viktimat janë: pesë në Kumanovë, katër në Veles, nga tre në Shkup dhe Tetovë, dy në Prilep dhe nga një në tetë qytete tjera.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur 1.263 persona, shumica prej të cilëve janë nga Shkupi. Që nga paraqitja e pandemisë, në Maqedoninë e Veriut nga COVID-19 jetën e kanë humbur 12 mjekë.

Sa i përket të infektuarve, sipas Institutit të Shëndetit Publik, Shkupi sërish mbetet qytetit me numrin më të lartë të të infektuarve, më 541 të diagnostikuar ditën e premte.

Në Klinikën Infektive në Shkup dhe qendra tjera shëndetësore janë të shtruar mbi një mijë persona, shumica prej të cilëve janë në oksigjeno-terapi.

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut me COVID-19 janë diagnostikuar 44.898 persona, prej tyre 26.289 janë shëruar, ndërsa raste aktive janë 17.346 persona.

Pas