Bota

COVID-19 në Itali, 318 viktima dhe 16424 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:31 - 24/02/21 |
Opi Nion

318 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në Itali, ndërsa janë regjistruar 16424 raste të reja.

Lombardia dhe Piemonte janë rajonet më të goditura, me këtë të fundit në rritje shqetësuese. Nga testimet e fundit, rreth 30% të pozitiviteteve të reja janë varianti anglez i virusit, dhe me këtë ritëm virologët mendojnë se ky variant do të jetë dominant në Itali brenda marsit.

Shifrat dhe frika nga mutacionet  nuk po ndihmojnë qeverinë italiane për të deklaruar një zbutje të masave parandaluese, dhe dje Ministria e Shëndetësisë mohoi hapjen e gjithë aktiviteteve si palestra, pishina, bingo etj, ndërkohë që për kinema dhe teatro ekziston një mundësi për muajin prill.

Për Komitetin e ekspertëve italianë, masat e sotme duhet të mbahen të paktën deri për festat e Pashkëve, përfshirë zonat e kuqe selektive, që përfshijnë jo më zona dhe rajone por bashki dhe territore specifike, ku zbatohen karantina./ Opinion.al

Pas