Bota

COVID-19/ Australia do të dënojë me burg qytetarët që kthehen nga India


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:02 - 01/05/21 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhap me ritme të shpejta në Indi, teksa numri i vikimave dhe i rasteve bijon të rritet.

Pas situatës së krijuar në Indi, Australia ka vendosur që çdo qytetarë  që kthehet nga India, mund të përballen me pesë vjet burg dhe gjobë, pasi qeveria e ka bërë udhëtimin përkohësisht të paligjshëm.

Ministria e shëndetësisë tha se vendimi ishte marrë “bazuar në përqindjen e njerëzve në karantinë që kanë tashmë Covid-19 në Indi”.

Më herët, Australia ndaloi të gjitha fluturimet nga India, ku ndodhen rreth 9 000 australianë, 600 prej të cilëve klasifikohen si të pambrojtur.

Kjo do të jetë hera e parë që australianët kriminalizohen për kthimin në vendin e tyre, raportojnë mediat. Një mjek i tha ABC se ligji i ri i qeverisë ishte joproporcional me kërcënimin e paraqitur nga ata që ktheheshin nga India.

Nga e hëna, kushdo që ka qenë në Indi brenda 14 ditëve nga data e parashikuar e mbërritjes në Australi, do të ndalohet të hyjë në vend.

Mosrespektimi i vendimit të ri mund të rezultojë në një dënim me pesë vjet burg, një gjobë prej 66,000 dollarësh (37,000 £)  ose të dyja dënimet e marra bashkë. Vendimi do të rishikohet në 15 maj, tha Ministria e Shëndetësisë. “Qeveria nuk i bën këto vendime lehtësisht,” tha Ministri i Shëndetësisë Greg Hunt në deklaratë.

Pas