Bota

Protesta në Turqi, arrestohen 200 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 01/05/21 |
Opi Nion

200 persona janë arrestuar nga Policia turke gjatë një proteste të zhvilluar në Stamboll me rastin e 1 majit, Ditës së Punëtorëve.

Policia ndërhyri pasi protestuesit thyen masat anti-COVID. Por, ndërhyrja e policisë ka qenë e dhunshme për drejtuesit e protestë të cilët janë goditur nga efektivët dhe më pas janë arrestuar.

Protesta të ngjashme u mbajtën dhe në qytetin e Izmirit. Autoritetet turke kanë vendosur një izolim 17 ditor në të gjithë vendin, ku të gjithë dyqanet, shkollat janë mbyllur dhe banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi për të ulur numrin e infektimeve./ Opinion.al

Pas