Aktualitet

Çmimi më i lartë i regjistruar, OSHEE, tender për të blerë energjinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 11/10/21 |
Opi Nion

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka mundur të sigurojë deri tani vetëm gjysmën e energjisë që kërkohet për konsum në periudhën 14 deri 17 Tetor 2021.

Sipas Tv Klan, gjatë një ankandi të hapur këtë të hënë nga Furnizuesi i Tregut të Lirë u bë e mundur blerja e 19 400 megavat për orë nga 44 400 megavat që nevojiten me një çmim mesatar prej 255 eurosh.

Kjo shifër është më e larta e regjistruar ndonjëherë dhe tejkalon edhe blerjen e energjisë në ankandin e fundit, ku çmimi mesatar arriti në 233 euro për megavat në ore.

Procedura u zhvillua përmes platformës online e cila kaloi në 3 faza, dhe në të cilën morën pjesë 10 kompani.

Pas