Aktualitet

Çmimi i bukës ka ardhur në rritje/Rama:S’funksionon rriten çmimet të rriten pagat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:09 - 08/10/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama në daljen e sotme për mediat ka deklaruar se rritjen e çmimeve të energjisë dhe të bukës e vendos tregu dhe jo shteti.

Lidhur me rritjen e pagave me rritjen e çmimeve ekonomike Rama tha se rrogat rriten në bazë të kapaciteteve ekonomike.

“Nuk prodhojmë vetë gjithë energjinë që na duhet. Ne na takon të mbrojmë qytetarët. Kjo është vetëm për tani apo përgjithmonë? Kush e di këtë? Nuk parashikohet kjo duhet parë.

Ne e kemi zgjedhur këtë sistem 30 vjet më parë. Çmimi i bukës ka ardhur në rritje. Çmimet i vendos tregu në komunizëm i vendoste shteti.

Dhe pyetjes meqenëse rriten çmimet rrisni rrogat iu them rrogat nuk rriten se dua unë. Po kjo është njësoj në shtëpinë e vogël pse nuk i rrit paratë që u jep fëmijëve. Do i gjesh nga puna ose borxh. Nëse do i japësh më shumë, do detyrohesh të shesësh shtëpinë. Nëse rrogat do rriteshin sipas dëshirave mirë ne që nuk kuptokemi, por Gjermania e Franca nuk i paska bërë 20 mijë euro për person. Rrogat rriten në bazë të kapaciteteve ekonomike.

Rrogat do të rriten vit pas viti brenda mandatit objektivi është të rriten pagat minimale derin në 400 mijë lek.”, tha Rama./Opinion.al

Pas