InstaBIZ

Çmimet Grammy, artistët që triumfuan


               Publikuar në : 11:41 - 27/01/20 |
el ida

Mbrëmjen e shkuar u mbajt ceremonia Grammy, ku Billie Eilish ishte padyshim mbretëresha absolute, duke fituar 5 çmime, ndër të cilat edhe 4 më të rëndësishmet për albumin e saj debutues “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” dhe singëllin “Bad Guy”.

18-vjeçarja e kthyer në një sensacion për adoleshentët anë e mbanë botës, fitoi çmimet për albumin, këngën, regjistrimin më të mirë të vitit, dhe gjithashtu atë të artistit të ri më të mirë.

Një tjetër imazh i ri i industrisë, Lizzo, rrëmbeu 3 çmime, përfshirë për performancën më të mirë pop, solo duke lënë pas veteranët. Ndërkaq reperi Lil Mas X fitoi dy çmime për “Old Town Road”, një bashkëpunim me Billy Ray Cyrus.

Lista e plotë e fituesve:

Regjistrimi i vitit

“Bad Guy,” Billie Eilish

Albumi i vitit

“When We All Fall Asleep Where Do We Go,” Billie Eilish

Kënga e vitit

“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell

Artisti i ri më i mirë

Billie Eilish

Muzikë coutry – Performanca më e mirë solo

“Ride Me Back Home,” Willie Nelson

Muzikë coutry – Performanca më e mirë duet/grup

“Speechless,” Dan + Shay

Muzikë coutry – Kënga më e mirë

“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Muzikë coutry – Albumi më i mirë

“While I’m Livin’,”Tanya Tucker

Muzikë rap – Albumi më i mirë

“Igor,” Tyler, The Creator

Muzikë rap – Performanca më e mirë

“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

Muzikë rap – Performanca më e mirë Rap/Sung

“Higher,” DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

Muzikë rap – Kënga më e mirë

“A Lot,” Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

Muzikë R&B – Performanca më e mirë

“Come Home,” Anderson .Paak & André 300

Muzikë R&B – Performanca më e mirë tradicionale

“Jerome,” Lizzo

Muzikë R&B – Kënga më e mirë

“Say So” — Pj Morton, Songwriter (Pj Morton Ft. Jojo)

Albumi më i mirë bashkëkohor

“Cuz I Love You (Deluxe),” Lizzo

Muzikë R&B – Albumi më i mirë

“Ventura,” Anderson .Paak

Muzikë pop – Performanca më e mirë solo

“Truth Hurts,” Lizzo

Muzikë pop – Performanca më e mirë duet/grup

“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

Muzikë pop – Albumi më i mirë

“When We All Fall Asleep, Where Do We Go?,” Billie Eilish

Muzikë pop – Albumi më i mirë tradicional

“Look Now,” Elvis Costello & The Imposters

Albumi më i mirë komedi

“Sticks & Stones,” Dave Chappelle

Muzikë latine – Albumi më i mirë

“#ELDISCO,” Alejandro Sanz

Muzikë latine – Albumi më i mirë rock, urban ose alternative

“El Mal Querer,” Rosalía

Muzikë rock – Performanca më e mirë

“This Land,” Gary Clark Jr.

Muzikë rock – Performanca më e mirë metal

“7empest,” Tool

Muzikë rock – Kënga më e mirë

“This Land,” Gary Clark Jr., Songwriter (Gary Clark Jr.)

Muzikë rock – Albumi më i mirë

“Social Cues,” Cage The Elephant

Alternative – Albumi më i mirë

“Father of the Bride,” Vampire Weekend

Pas