-Jetë dhe Stil

“Charlie Hebdo” tallet me rrëzimin e avionit rus në Egjipt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 06/11/15 |
root

Gazeta satirike javore franceze, “Charlie Hebdo” ka goditur sërish. Në të janë botuar dy karikatura, ku tallen me tragjedinë ruse.

Karikatura e revistës satirike franceze është tallur me rrëzimin e avionit rus ku humbën jetën 224 persona. “Aviacioni rus ka intensifikuar bombardimet” shkruan një prej karikaturave. Ndërsa tjetra që ka tërbuar edhe më shumë rusët ka qenë “Rrezikshmëria e uhdëtimeve low cost ruse”.

Duke folur për këto karikatura, anëtari i Komitetit të Punëve të Jashtme rus, Igor Morozov tha se kjo është është blasfemi dhe tallje në kujtim të viktimave të rrëzimit.

“Është e palejueshme që të tallen me rrëzimin që ka ndodhur në Sinai. Kjo shaka e Charlie Hebdo është thjesht tronditëse. Një dhunë na kujton tragjedinë që ka ndodhur në zyrën e redaksisë [ Charlie Hebdo ] në janar 2015. Mua më duket se vetë gazetarët  duan të provokojnë një dhunë të tillë “tha Morozov.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas