Aktualitet

Çfarë ndodh brenda laboratorit të ISHP? Rama publikon videon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 16/11/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka postuar një video në “Facebook” nga ambientet brenda Laboratorit të Testimeve të Institutit të Shëndetit Publik.

Në pamje duken stafi që shpjegon hap pas hapi sesi dalin rezultatet nga testimi për koronavirusin me metodën PCR.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino  duke folur për situatën aktuale, u shpreh se pika e fortë e strategjisë është studimi epidemiologjik.

Kujtojmë se opozita ka akuzuar vazhdimisht qeverinë se po përdoret një numër i ulët testesh ndaj COVID-19, ndërsa shumë qytetarë janë ankuar për vonesën e përgjigjes së testeve.

Por pavarësisht akuzave të opozitës dhe ankesave të qytetarëve, Rama thotë se Laboratori i Testimeve të Institutit të Shëndetit Publik është sipas standardeve të Bashkimit të Europian.

Postimi

Në brendësinë e Laboratorit të Testimeve të Institutit të Shëndetit Publik, ku gjithçka është sipas standarteve të Bashkimit të Europian dhe s’ka asnjë krahasim të imagjinueshëm me kushtet e disa viteve më parë, e ku punon me tre turne një ekip fantastik specialistësh të nivelit ndërkombëtar, me një përkushtim të admirueshëm.

Pas