Life Style

Çfarë është “Dëshpërimi i Shtatorit” dhe si ta parandalojmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:54 - 02/09/20 |
el ida

“September blues” është një togfjalësh që përdoret për të përshkruar gjendjen e melankolisë, trishtimit, dëshpërimit dhe ankthit që karakterizon shtatorin dhe muajt e tjerë të vjeshtës.

Sipas Healthline, pasi mbaron sezoni i plazhit, ditët kanë më pak diell, fillon shkolla, rinis puna dhe vjeshta “troket”, disa njerëz përjetojnë një gjendje ankthi që shoqërohet me mungesë humori.

Simptoma të tjera të ankthit të vjeshtës janë, ankthi dhe shqetësim i tepërt, nervozizmi, plogështi, përgjumje dhe lodhje si dhe
mungesë interesi për aktivitete të përditshme.

Zakonisht ndodh çdo vit, por shumë njerëz nuk e kuptojnë se prej nga buron shqetësimi dhe gjendja e tyre. Megjithatë, për sa kohë ndodh çdo vit, është e këshillueshme që të ndërmerren disa hapa të thjeshtë për ta parandaluar.

Çfarë mund të bëni:

1. Zgjohuni herët dhe shpenzoni më shumë kohë duke shijuar diellin.

2. Këshillohen ushtrime të paktën 30 minuta; qoftë edhe ecje e thjeshtë.

3.Bëni mirë të ndryshoni dietën. Filloni të shijoni pijet e ngrohta.

4. Filloni diçka të re: Kopshtari, riorganizoni dhomën, kurse online dhe çdo hobi tjetër.

5. Ngjyrat: Në vend që ta lidhni vjeshtën me mendimet negative, përpiquni ta bëni pjesë të ditës suaj. Shtoni aksesorë me ngjyra të sezonit./Opinion.al

Pas