-U tha në Opinion

Çfarë do të sjellë marrëveshja e re politike për reformën zgjedhore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:21 - 14/01/20 |
Geljano Fataj

Forcat kryesore politike arritën një marrëveshje për të realizuar me mirëkuptim reformën zgjedhore deri më 15 mars. Një grup prej 4 anëtarësh, përfaqësues të tre partive kryesore Damian Gjiknuri, Rudina Hajdari, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili ranë dakord për miratimin e reformës zgjedhore në mënyrë transparente, gjithëpërfshirëse, konsensuale mes partive politike.

Por të pyetur në emisionin Opinion, dy përfaqësuesit e dy forcave politike kryesore në vend se çfarë do të arrijë kjo marrëveshje, ata thanë:

Oerd Bylykbashi: Asnjë rezultat i zgjedhjeve të manipuluara nuk pranohet. Ne do vendosim rregulla e dimë që ke kemi përballë… Ne asnjëherë, asnjë reformë nuk ka garantuar plotësisht të drejtën e votës së shqiptarëve. Ajo që është objektiv për ne, me këtë kompromis i cili duhet të çojë në atë produkt heqim pengesa për çfarë për zgjedhje të parakohshme menjëherë. Bundestagu e thotë shumë qartë që testoni reformën zgjedhore.

Damian Gjiknuri: Produkti, jo se ligji zgjedho do bëj çudira. Ofron garanci shtesë nga problemet e së kaluarës. Ligji zgjedhor nuk të sjell në pushtet, është një paqe përpara lojës tjetër që do fillojë. PS në fund të fundit, PS ka fituat zgjedhjet sepse ka patur vota. Marrëveshjet janë të dhimbshme, çdo gjë me kodin zgjedhor që është në përputhje me rekomandimet e OSBE/ OHDIR-it ne do ta pranojmë. Që nga çështja e administratës zgjedhore, futja e teknologjisë ka çështje të financimit të fushatave zgjedhore. Përmirësimi i listave të zgjedhësve. Ai dokument, ka një bazë të rënë dakord, ka një konsensus për pikat që janë rënë dakord./ Opinion.al

Pas