Aktualitet

Braçe: Është abuzuar barbarisht me çmimet, janë shitur 50% më shtrenjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 09/04/22 |
Opi Nion

Deputeti i PS, Erion Braçe po mban fjalën e tij në panelin e Kongresit të PS, ku u ndal kryesisht te problemet në bujqësi. Braçe foli për problemet e konkurencës në treg. Ai tha se katër veta sjellin sot vajin, 3 veta sheqerin, 4 veta orizin, siç dy veta zotërojnë tregun e inputeve bujqësore. Sipas tij, një pjesë e madhe e tregëtarve të mëdhenj kanë abuzuar barbarisht me çmimet gjatë këtij viti e vitit që kaloi.

Pandemia, lufta në lindje të Evropës do duhej të na kishte bërë të vetëdijshëm për nevojën jetike të fshatit, bujqësisë, blegtorisë, prodhimi vendas, fshatarëve ta themi troç se është përdorur me konotacion negativ ndërkohë që s’është turp të jesh nga fshati. S’ka ndodhur duhet ta pranojmë e nga unë i pari të pranojmë një nga arsyet e rëndësishme se ne kemi pak afrimitet me importet, madje dhe afrimitet klientelist dhe të lëndëve të para e produkteve te gatshme që vijnë nga importi. Është themelore kjo veçanërisht ndarja e tregtarëve të mëdhenj të lëndëve të para që çmimet e tyre po i vuajnë të gjithë që janë këtu sot. Katër veta sjellin sot vajin, 3 veta sheqerin, 4 veta orizin, siç dy veta zotërojnë tregun e inputeve bujqësore që vuani të gjithë cmimet e tyre. Nuk është e vërtetë ajo që ne themi zakonisht që në atë treg ka konkurencë. Një pjesë e madhe e tyre kanë abuzuar barbarisht gjatë këtij viti e vitit që kaloi. Të dhënat qe kam une nga Doganat e Tatimet tregojnë që kanë shitur 50% më shtrenjtë nga sa kanë sjellë në doganë plehrat kimike që një pjesë janë dhe të paçertifikuara. Pra bujqësi jo aq sa duhet e nevojitet dhe importe te shtrenjta të produkteve të gatshme që na vijnë nga Evropa e më gjerë e kjo është kriza jonë këtë krizë ne duhet ta adresojmë për ta zgjidhur”, tha Braçe./Opinion.al

Pas