Rajoni

Borxhet në kumar, shqiptari dogji veten në Londër në sy të djalit 16-vjeçarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:38 - 09/08/22 |
Opi Nion

Një matematicien dhe ish-student i mjekësisë, i cili kishte lindur në Kosovë,  ka djegur veten përpara syve të djalit të tij adoleshent.  Ngjarja e rëndë ka ndodhur në nëntor të vitit të kaluar, por së fundmi është zbardhur shkaku. Daily mail bën me dije se 53-vjeçari shqiptar vrau veten për shkak të borxheve të mëdha të kumarit. Ai  kishte patur 250,000 paund apo 295 mijë euro borxhe.

Bylent ‘Bill’ Troshupa,  me prejardhje nga Prishtina, kishte humbur mijëra baste 12 orë në ditë gjatë pandemisë me firma përfshirë “William Hill” dhe “888”. Pas kësaj situate ai ishte divorciuar dhe sipas urdhrit të gjykatës, i ishte ndaluar ta vizitonte gruan Julie Martin, 51 vjeç, dhe djalin e tyre 16-vjeçar.

Por shqiptari në gjendje të rënduar psikologjike shkoi në shtëpinë ku jetonte ish-gruaja me të birin nëntorin e kaluar teksa në dorë mbante një bidon me benzinë dhe shkrepse.  Troshupa filloi ta përplaste derën dhe i vuri flakën vetes.

Djali i shqetësuar i telefonoi nënës së tij në kohën kur ajo po kthehej me makinë, nga puna rreth orës 20:30 dhe i tha se “babai i tij i kishte vënë zjarrin vetes”. 51-vjeçarja nxitoi në shtëpi për gjeti Troshupan “në zjarr, duke bërtitur teksa binte në dysheme”.

Një fqinj ishte përpjekur ta parandalonte tragjedinë, por djegiet e tij ishin shumë të rënda.

Shërbimet e urgjencës luftuan për 90 minuta në vendngjarje përpara se ai të intubohej dhe të transportohet me helikopter drejt spitalit Broomfield.

Dr. Niall Martin, nga njësia e djegieve, tha se ai pësoi arrest kardio-pulmonar dhe vdiq në orën 1:30 të mëngjesit. Mjeku ligjor i lartë Lincoln Brookes e cilësoi aktin si vetëvrasje në gjykatën e mjekëve të Chelmsford.

Tashmë ish-gruaja e tij është bërë një aktiviste e zëshme për viktimat e varësisë ndaj lojërave të fatit.

Pas