Aktualitet

BKH zbarkon në portin e Durrësit, dyshohet për sasi droge të ardhur nga Amerika LatineBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 06/11/22 |
Opi Nion

Byroja Kombëtare e Hetimit ka zbarkuar ditën e sotme në portin e Durrësit, pas dyshimeve se sasi të konsiderueshme lëndësh narkotike mund të jenë në kontejnerët e ardhur nga Amerika Latine.

Mësohet se organet ligjzbatuese po punojnë intensivisht për të zbuluar gjithçka të paligjshme që tentohet të futet në territorin e vendit.

Sipas “News 24”, hetimi përfshin përgjime të punonjësve të portit, dy prej të cilëve të arrestuar pasi nuk konstatuan në skaner lëndë narkotike dhe u desh qeni i antidrogës për ta zbuluar.

Ndërkohë, Prokuroria po heton të gjithë stafin e portit të Durrësit, pasi mënyra se si u zbuluan 33.5 kg kokainë ishte dyshuese pasi nuk u konstatua nga punonjësit e skanerit.

Kontollet vijnë pasi tre ditë më parë në portin e Durrësit, u zbulua një sasi lënde narkotike në kontenjerin që kishte ardhur nga Ekuadori./Opinion.al

 

Pas