Aktualitet

Haradinaj:Kurti s’është i interesuar për sigurinë e Kosovës,të pranojë kërkesën e SHBA-sëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:27 - 06/11/22 |
Opi Nion

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Haradinaj ka kërkuar nga qeveria e Kosovës, drejtuar nga kryeministri Albin Kurti që të pranojë menjëherë kërkesën e Amerikës dhe vendeve të QUINT-it për shtyrjen e vendimit për targat, duke shtuar se kjo gjë do të garantonte sigurinë e Kosovës dhe veçanërisht në veri të saj.

Ndër të tjera, kryetari i AAK, tha se ata që veprojnë jashtë kësaj kërkese, nuk punojnë në interest ë Kosovës.

“Të nderuar qytetarë të Kosovës,

Populli i Kosovës dhe aleatët tonë të sigurisë i dijnë shumë mirë qëllimet e Serbisë, sponzorëve dhe satelitëve të saj.

Por;

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes zyrtarëve të saj, që nga Ambasadori Hovenier e deri te Sekretari i Shtetit z.Blinken, kërkuan nga Kosova pezullimin e vendimit për targat deri në Marrëveshjen Finale;

Kësaj kërkese iu bashkuan edhe vendet e QUINT-it por edhe vendet e tjera të NATO-s, aleate tonat në siguri;

Kjo kërkesë nuk është vetëm politike por garanton sigurinë e vendit tonë e veçanërisht sigurinë e rendin në veri të vendit;

Ata që dalin jashtë kësaj kërkese nuk punojnë në interes të sigurisë së vendit tonë e as të zbatimit të ligjit. Kurti me demagogët e vet, qoftë në qeveri e qoftë jashtë saj, nuk janë me aleatët e sigurisë dhe as nuk janë të interesuar për sigurinë e Republikës së Kosovës;

Kjo situatë është bardh e zi. Në vend që të vazhdohet me demagogji, menjëherë duhet të pranohet kërkesa e Amerikës, QUINT-it dhe aleatëve të tjerë të NATO-s për shtyrjen e vendimit për targat deri në Marrëveshjen Finale për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë”, shkruan Ramush Haradinaj./Opinion.al

Pas