Bota

Biseda prekëse e ushtarit rus me nënën para se të vritej, çfarë shkruan ai


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:36 - 28/02/22 |
Opi Nion

Dëshmi të shumta vijnë nga kampi i luftës ku mësohet se shumë ushtarë rusë nuk e kanë ditur se po shkonin në luftë në Ukrainë.

Ka qenë ambasadori i Ukrainës në OKB, Sergiy Kyslytsya, që gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme, lexoi mesazhet prekëse të një ushtari rus me nënën e tij përpara se të vritej.

Mes rreshtave, ushtari i identifikuar Loshja i thotë nënës së tij se ka frikë dhe se populli ukrainas po i quan fashistë.

“Mami, unë jam në Ukrainë, këtu është një luftë e tmerrshme, kam frikë, ne po bombardojmë të gjitha qytetet, po synojmë edhe civilët. Na thanë se ukrainasit do të na mirëpresin, por ata u hodhën nën mjetet tona luftarake. Nuk na lënë të kalojmë. Na quajnë fashistë. Mami, kjo është shumë e vështirë”, lexoi ambasadori.

Në fund, ambasadori tha se ushtari, mesazhet e të cilit i kishte lexuar, tani kishte vdekur.

Pas