Aktualitet

Bino: Hiqet ritestimi, pas 14 ditësh personat nuk janë më infektues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:20 - 09/11/20 |
el ida

Komiteti teknik i ekspertëve ka njoftuar disa masa të reja shtrënguese pas rritjes së incendencës së sëmundshmërisë së shkaktuar nga Covid 19 në vend.

Gjithashtu ky komitet njoftoi edhe futjen e testeve të shpejta, ndërsa ka vendosur heqjen e ritestimeve për të parë nëse personat janë shëruar apo janë negativizuar.

Gjatë një daljeje për mediat, drejtoresha e studimit epidemiologjik në ISHP, Silva Bino tha se pas 14 ditësh, personat nuk janë më transmetues të sëmundjes.

“Heqja e ritestimeve është bërë pasi ka rezultuar se personat që janë pozitivë nuk e transmetojnë sëmundjen. Këta persona nuk janë më infektues. Në ditën e 14-të ata mendohen se nuk janë më infektues. Në persona që janë me rrisk, ritestimi do të vendoset në bazë të një protokolli. Kjo është një barrë që i hiqet sistemit dhe i shtohet depistimit të popullatës për ta mbrojtuar atë”, tha Bino./Opinion.al

 

Pas