Bota

Bilanc tragjik nga Spanja, 864 viktima në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:02 - 01/04/20 |
el ida

Spanja po përballet prej ditësh me një bilanc dramatik nga koronavirusi. Për të pestën ditë radhazi në vend regjistrohen mbi 800 viktima.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit, janë shënuar 864 viktima. Kështu, numri total i viktimave në vendin iberik ka arritur tashmë në 9053.

Shifrat kanë një rritje nga raportimi i një dite më parë, ku numri i viktimave në harkun e 24 orëve ishte raportuar 849.

Më tej, autoritetet raportuan se numri i personave të konfirmuar si të prekur nga Covid-19 ka shkuar 100.000. Prej tyre, mbi 5872 persona janë në terapi intensive, ndërsa numri i të shëruarve ka arritur në 22647.

Kujtojmë se Spanja është një nga vendet më të goditura nga Covid-19 në Europë. Ashtu si Italia, vendi u përball me një shpërthim të menjëhershëm infektimesh, e për pasojë dhe vdekjesh./Opinion.al

Pas