Bota

Lufta ndaj Covid-19/ Rusia dërgon një avion ushtarak me ndihma në Amerikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:29 - 01/04/20 |
el ida

Rusia po ndihmon Shtetet e Bashkuara në luftën kundër koronavirusit. Një ditë pas bisedës telefonike mes Putin dhe Trump, një avion ushtarak me pajisje mjekësore nisi fluturimin drejt SHBA-së.

“Trump e ka pranuar me mirënjohje këtë ndihmë humanitare”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Uashingtoni nuk e ka konfirmuar ende ndihmën, por Trump ka folur për të gjatë një konference për gazetarë, më 30 mars.

Kritikët në Moskë kanë thënë se Rusia po e përdor ndihmën si pjesë të një fushate dezinformimi dhe propagande, për të mbjellë frikë dhe për të forcuar imazhin e Putinit.

Ndërkaq shifrat zyrtare ruse flaisn për një rritje të rasteve të reja në ditët e fundit, por ende duket i ulët në krahasim me vendet e tjera evropiane. Zyrtarisht, në Rusi numri i të infektuarve është 2,777, ndërsa 24 pacientë kanë humbur jetën./Opinion.al

Pas