Bota

Biden dhe Putin flasin për rreth 1 orë,SHBA tërheq stafin e ambasadës nga UkrainaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:12 - 12/02/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA, Joe Biden dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin patën sot një telefonatë, rreth një orë, pasi Uashingtoni dhe aleatët e tij paralajmëruan se forcat ruse mund të pushtonin Ukrainën në çdo moment.

Departamenti amerikan i Shtetit urdhëroi shumicën e stafit të ambasadës së tij të largohej nga Ukraina, duke shtuar thirrjen edhe tek qytetarët e saj që të largohen nga vendi brenda 48 orëve.

Pentagoni tha se po tërhiqte rreth 150 trajnerë ushtarakë.

Në përpjekjen e fundit për të shmangur armiqësitë, telefonata Biden-Putin filloi në orën 11:04 të mëngjesit dhe përfundoi në 12:06, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Ngritja ushtarake e Rusisë pranë Ukrainës dhe një rritje e aktivitetit ushtarak ka nxitur frikën se Rusia mund ta pushtojë atë nga momenti në moment. Ndërsa Rusia mohon të ketë ndonjë plan të tillë.

Më herët të shtunën, presidenti francez Emmanuel Macron i tha Putinit se negociatat e sinqerta ishin të papajtueshme me një përshkallëzim të tensioneve mbi Ukrainën, tha Franca.

Sipas një zyrtari të presidencës franceze, Biden dhe Macron do të flasin pas telefonatave të tyre të veçanta me Putinin. Zyrtari tha se nuk kishte indikacione nga ajo që Putin i tha Macronit se Rusia po përgatit një ofensivë kundër Ukrainës.

“Ne jemi jashtëzakonisht vigjilentë dhe vigjilentë ndaj qëndrimit (ushtarak) rus për të shmangur më të keqen,” tha zyrtari.

Uashingtoni tha të premten se një pushtim rus i Ukrainës, që ka të ngjarë të fillojë me një sulm ajror, dhe mund të ndodhë në çdo kohë.

Bullgaria, Portugalia, Australia, Zelanda e Re, Gjermania, Italia, Holanda dhe vende të tjera gjithashtu u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina.

Moska e ka kundërshtuar vazhdimisht versionin e Uashingtonit për ngjarjet, duke thënë se ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit ukrainas për të ruajtur sigurinë e saj kundër agresionit nga aleatët e NATO-s./Opinion.al

Pas