Bota

Ukrainasit marshim në Kiev për të treguar unitet kundër kërcënimit rusBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:50 - 12/02/22 |
Opi Nion

Disa mijëra ukrainas u mblodhën në Kiev të shtunën, 12 shkurt, për të treguar unitet mes frikës së një pushtimi rus, ndërsa udhëheqësi ukrainas u tha njerëzve të mos bëjnë panik.

Tensioni është rritur pasi Rusia ka vendosur më shumë se 100,000 trupa pranë Ukrainës dhe ka kryer stërvitje në shkallë të gjerë .

Shtetet e Bashkuara thanë të premten se një pushtim mund të fillojë në çdo moment. Rusia mohon planifikimin e pushtimit.

Ukrainasit dolën nëpër qendrën e Kievit në një kolonë, duke brohoritur “Lavdi Ukrainës” dhe duke mbajtur flamuj ukrainas dhe pankarta që thoshin “Ukrainasit do të rezistojnë” dhe “Pushtuesit duhet të vdesin”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, i cili ndoqi stërvitjet e policisë në rajonin jugor të Khersonit, tha se një sulm rus mund të ndodhte në çdo kohë, por kritikoi atë që e quajti sasi të tepërt informacioni në lidhje me një luftë të madhe të afërt.

“Miku më i mirë i armiqve tanë është paniku në vendin tonë. Dhe të gjitha këto informacione thjesht po shkaktojnë panik dhe nuk mund të na ndihmojnë. Unë nuk mund të pajtohem ose të mos pajtohem me atë që nuk ka ndodhur ende. Deri më tani, nuk ka asnjë luftë në shkallë të plotë në Ukrainë”,-tha Zelenskiy

Shtetet e Bashkuara dhe shumë qeveri perëndimore u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina dhe Uashingtoni tha të shtunën që shumica e stafit të ambasadës së saj në Kiev do të largohej.

“Ne duhet të jemi gati çdo ditë. Nuk filloi dje. Filloi më 2014, kështu që ne jemi gati dhe kjo është arsyeja pse jemi këtu,” tha Zelenskiy duke iu referuar aneksimit të Krimesë nga Rusia.

Zelenskiy shprehu zhgënjime muajin e kaluar me vlerësime të tmerrshme për luftën . Paralajmërime të tilla kanë ndikuar në presionin e shtuar ekonomik mbi monedhën kombëtare./REL

Pas