Bota

Biden dënon sulmin ndaj Ukrainës: Rusia përgjegjëse për vdekjet dhe shkatërriminBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:58 - 24/02/22 |
Opi Nion

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden dënoi “sulmin e paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë nga forcat ushtarake ruse “në një deklaratë pas shpërthimeve në Ukrainë”.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët po planifikojnë të enjten për vendosjen e sanksioneve që janë diskutuar gjatë javëve së fundit në përgjigje të sulmit, sipas një zyrtari të lartë të administratës Biden.

“Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore”,-tha Biden.

“Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare. Bota do ta kërkojë Rusinë përgjegjëse”,-tha Biden

Deklarata e Shtëpisë së Bardhë erdhi si përgjigje ndaj shpërthimeve në të gjithë Ukrainën, përfshirë në kryeqytetin e Kievit. Pak para fillimit të shpërthimeve, presidenti rus Vladmir Putin njoftoi një “operacion special ushtarak” dhe bëri thirrje për “çmilitarizimin” e Ukrainës./Opinion.al

Pas