Aktualitet

Betimi i presidentit Begaj/ Zhupa:Berisha e di që jam këtu, s’kishim vendim grupiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:39 - 24/07/22 |
Opi Nion

Deputetja e PD, Ina Zhupa, ka dhënë një deklaratë për mediat, jashtë dyerve të parlamentit, pas betimit të Bajram Begaj si President i ri i vendit.

Zhupa tha para gazetarëve se kreu i PD, Sali Berisha është informuar për prezencën e saj në seancën plenare teksa theksoi se nuk ka patur një mbledhje grupi për të vendosur bojkot ndaj seancës së sotme.

Presidenti foli si garant që do të qëndrojë mbi palët politike dhe do të jetë aty për të respektuar Kushtetutën dhe ligjet e Shqipërisë. Nga puna si deputete e kisha detyrë institucionale që të respektoja Kushtetutën dhe institucionet e vendit. Shpresoj dhe jam e bindur që Bajram Begaj do të dekretoj qeverinë e Partisë Demokratike qoftë me zgjedhje

Ç’është e drejta ju e keni parë deklaratën e Partisë Demorkatike. Ajo që ka ndodhur është se PD me të drejtë e ka cilësuar ditën e sotme si ditën e vendosjes së monizmit, sepse siç e thashë edhe unë edhe Presidenti u vendos nga Edi Rama dhe ky është fakt. Prezenca ime këtu, nuk është se kemi pasur një qëndrim apo mbledhje grupi, por një qëndrim zyrtar të PD. Dhe gjithsecili nga deputetët, anëtar të këtij grupi merr një vendim personal nisur edhe nga deklarata. Patjetër që zoti Berisha është në dijeni të prezencës sime sot këtu”, tha Zhupa.

Pas