-Jetë dhe Stil

Benefitet e çajit jeshil


               Publikuar në : 19:40 - 26/05/19 |
xhu lia

Çaji jeshil është padyshim një nga pijet më të shëndetshme, e cila sjellë shumë benefite për trupin e njeriut.

Kjo lloj pije përmban një dozë kafeine, e cila ndihmon në zgjimin në mëngjes. Çaji jeshil mund të jetë një zëvendësues shumë i mirë i kafes në mëngjes.

Gjithashtu kjo pije është shumë e dobishme kundër diabetit. Sipas disa studimeve është konstatuar se ata që pinë çaji jeshil kishin më të reduktuar nivelin e sheqerit në gjak dhe të insulinës.

Çaji jeshil përmban gjithashtu një antioksidant të njohur si EGCG, i cili mbron trurin, sistemin nervor dhe zemrën./Opinion.al/

 

Pas