Kryesore

“Becchetti”, Basha: Shqiptarët do paguajnë 120 milionë euro për shkak të Ramës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 23/10/21 |
Opi Nion

Kryedemokrati Lulzim Basha shprehet i vendosur se PD do vijojë punën me komisionet për inceneratorët, por dhe me komisionin hetimor “Becchetti” që u kundërshtua nga socialistët.

Basha tha se për shkak të betejës personale të Ramës, shqiptarët janë të detyruar 120 milionë euro.

“Ngritja e dy komisioneve të tjera, për inceneratorët dhe Bechetin, po vonohen momentalisht nga pakica në pushtet, me pretekste sa naivie, po aq acaruese për qytetarët që e dinë mirë se çfarë fshihet pas tyre. Megjithatë, mund të vonojnë ngritjen e tyre, por nuk e pengojnë dot atë.  E nëse për mafien e inceneratorëve po kërkojnë riformulim të kërkesës tonë, në përpjekje për ta kthyer atë që duhet të jetë një komision hetimor, në një pseudo-grup pune për mjedisin, ndërkohë Rama shantazhoi jo më larg se dje krerët e bashkive për t’i çuar mbetjet te inceneratorët me pronarë offshore, për të furnizuar me paratë e qytetarëve llogaritë bankare në parajsat fiskale. Për komisionin Becheti, Edi Rama u tregua i prerë, duke na thënë se duhet ta harrojmë ngritjen e tij, sepse sipas Edi Ramës vendimi është i “mbuluar nga konfidencialiteti” dhe publikimi i tij dëmton interesat e Shqipërisë. Vendimi është publik. Rama përdori shtetin në një luftë personale që kushton 120 milionë euro,”-tha Basha./Opinion.al

Pas