Kryesore

“Kuvendi nuk mblidhet”,Basha: Berisha do që të përdor partinë për halle personale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:08 - 23/10/21 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulziom Basha është shprehur i vendosur për mos mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, pavarësisht mbledhjes së firmave të delegatëve nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Me tone të ashpra, Basha tha se Berisha nuk ka asnjë kompetencë për të thirr Kuvendin dhe se ai nuk mund të jetë mbi statutin e partisë. Kreu i PD tha se Berisha po tenton ta përdor partinë për problemet e tij personale.

“Kuvend Kombëtar që të shqyrtojë vendimet e SHBA nuk ka për të patur sa të jem unë kryetar dhe ta çoj deri në fund mandatin që më kanë dhënë demokratët. Do e çoj PD atje ku ka objektivat e saj. Ajo që më habit është se njeriu që bërtet statuti i jep kompetenca që nuk i ka.  Sali Berisha nuk ka as ndonjë mbifuqi nga statuti i PD apo për të thirrur asnjë institucion të partisë. Procedurat si mblidhen institucionet janë të qarta. Berisha mund të thërrasë institucione të tjera paralele për të kthyer PD në bunker për hallet e tij personale. Demokratët kanë halle dhe prioritetet të tjera. Kuvend Kombëtar thërras sa herë të ketë një çështje statusore që do të diskutojë. Berisha t’iu drejtohet institucioneve të partisë dhe jo bukerit,”-tha Basha./Opinion.al

Pas