Bota

BE kundër dënimit të Navalny, thirrje të prerë Putinit: Lirojeni menjëherë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 22/01/21 |
Semiljana Azizi

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i ka kërkuar kreut të shtetit rus Vladimir Putin që të lirojë politikanin opozitar, Aleksei Navalny.

Michel nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në  “Twitter” bën me dije se ditën e sotme ka zhvilluar një bisedë telefonike me Putin.

Në bisedën time me Putinin sot, kam ritheksuar se BE-ja është e bashkuar në dënimin e ndalimit të Alexei Navalnyt dhe bën thirrje për lirimin e menjëhershëm”, shkruan Michel.

Kujtojmë se politikani opozitar Navalny u ndalua fundjavën e kaluar dhe u burgos për 30 ditë. Ai u ndalua menjëherë pas kthimit në Moskë nga Gjermania, ku u trajtua për helmim me një agjent nervor.

Gjykata është shprehur se Navalny e ka shkelur lirimin me kusht, masë që i është shqiptuar më herët, pas disa akuzave të ngritura për përvetësim fondesh, teksa vetë Navalny i ka cilësuar këto akuza si të motivuara politikisht./Opinion.al

Pas