Kryesore

Basha:Konçesionet e inceneratorëve, test për drejtësinë e dalë nga reforma


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:10 - 12/10/20 |
Al Do

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përsëriti edhe njëherë sot se të gjithë konçesionet e firmosura nga qeveria Rama do të hetohen kur Partia Demokratike të jetë në qeveri.

Në një konferencë për shtyp, kreu i demokratëve u përqendruar edhe njëherë tek konçesionet e inceneratorëve, për të cilët tha se ishin paguar para për një punë të pa bërë.

Sa i përket kontratave me të cilat janë lidhur këto konçesione, Basha tha se ato nuk janë thjeshtë korruptive por edhe pastrim i parave të pista. Sipas kryedemokratit, konçesionet e inceneratorëve janë testi për drejtësinë e re të dalë nga reforma.

Ata që bashkë me pushtetarët janë pjesë e aferës do të përfundojnë në gjykatë. Kjo nuk është vetëm një aferë kriminale është një aferë e pastrimit të parave të pista përpos vjedhjes së parave të shqiptarëve. Ky është një test për drejtësinë e re e dalë nga reforma. Kjo aferë nuk do të harrohet por ne do t’i shkojmë deri në fund, drejtësia do të bëhet, paratë e shqiptarëve do të gjurmohen kudo që kanë shkuar. Çoni kamerat në Fier dhe do të shikoni se aty ku janë derdhur 25 milion euro do të kuptoni se kjo është një nga aferat më të zeza në 30 vite.”, tha Basha. /Opinion.al

Pas