Kryesore

Basha zbulon 5 rregullat: Ja kush do ta bëjë vetingun e politikanëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:43 - 17/09/18 |
b.f

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka publikuar në facebook 5 rregullat kryesore të vetingut të politikanëve.

“Vettingu i politikes nuk do të behet nga politika dhe do të kete monitorim nderkombetar”, thuhet në videon ilustruese të publikuar nga Basha.

1-Vetingun e politikanëve nuk do ta bëjë politika, nuk do ta bëjë Kuvendi

2-Struktura e vetingut do të përbëhet nga profesionistë të pavarur nga politika

3-Vetingu i politikanëve do të ketë mbikqyrje ndërkombëtare

4-Vetingu i politikanëve do të jetë krejtësisht i pavarur nga ai i drejtësisë

5-Vetingu i politikanëve do të jetë i thjeshtë dhe transparent si dekriminalizimi, i cili nxori nga Kuvendi dhe zyrat e shtetit 333 persona me të kaluar kriminale.

Pas