Politikë

Basha: Plotësimi i 9 kushteve të Bundestagut, e vetmja rrugë drejt BE-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:35 - 23/10/19 |
xhu lia

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shprehur përmes një statusi në rrjete sociale se rruga e vetme drejt BE-së është përmbushja e 9 kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman. Sipas Bashës 9 kushtet janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE-në.

“Hapja e negociatave është interesi më i madh i Shqipërisë sepse do të sjellë një mbikëqyrje të shtuar nga BE për ndarjen e politikës nga krimi, zgjedhje të lira dhe të ndershme, barazi para ligjit dhe fund pandëshkueshmërisë. Rruga e vetme përpara është përmbushja e kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman. 9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE. Mirënjohje familjes tonë politike Partisë Popullore Europiane për mbështetjen që i jep Shqipërisë dhe shqiptarëve,”-ka përfunduar Basha.

Përveç statusit Basha ka publikuar edhe një citim nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm dhe Parlamentit Evropian dhe Nënkryetar i Partisë Popullore Evropiane, David McAllister ku është ai shprehur se “Zgjidhja më e mirë do të ishte një rrugë e ngjashme me rezolutën e miatuar nga Bundestagu gjerman. Drita jeshile për Maqedoninë Veriore dhe jeshile e kushtëzuar për Shqipërinë”./Opinion.al/

Pas