Politikë

Basha me biznesin e vogël: Plani ynë është për bukën e gojës, jo për luks


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:28 - 01/10/20 |
el ida

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar takimet e tij me biznesin e vogël, kësaj radhe në Durrës, ku ka shpjeguar sërish planin me 5 pika të PD për të përballuar pasojat e pandemisë deri në prill.

Basha ka theksuar se plani i PD për pandeminë nuk është shpikje dhe s’ka lidhje me zgjedhjet, pasi duhet zbatuar tani deri në fillim të prillit.

Sipas tij, në tetor-nëntor rënie ekonomike do të thellohet prandaj që plani i opozitës me 5 pika duhet zbatuar që tani pasi nuk bëhet fjala për luks, por për bukën e gojës së qytetarëve.

”Dëgjova dje. Se ne e shpallëm planin. Se e ngatërrojnë njerëzit me programin ekonomik. Është plan për pandeminë. Sa i përket biznesit. Duhet të ndihmohet me 1 mijë euro çek. Dhe nuk është ndonjë gjë e madhe.

Tek personat që kanë humbur punën edhe për ata ndihmë. Nëse ke larguar njeri nga pandemia, dhe detyrohesh ta rimarrësh. Shumë biznese s’ia kanë dalë dhe i kanë hequr nga puna. Ne i propozojmë qeverisë të stimulohet duke i dhënë çdo punëmarrësi 200 mijë lekë, 20 mijë lekë pensionistëve. Rrit konsumin. Nuk e kemi shpikur ne, këtë po bën bota, Kosova e Maqedonia. Rënia ekonomike vjen prej rënies së konsumit.

Rrinë në televizor dhe na thonë ne sa kemi dhënë. Pyetja nuk është sa ke dhënë, por sa do japësh. Apo duke u fshehur me premtime elektorale. Ne themi tani duhet t’i dalësh përpara. Nuk themi se është e mjaftueshme, por është minimumi jetik. Për 6 muaj është paketa. S’ka të bëjë me zgjedhjet, por me njerëzit. Ka të bëjë me xhepat e tavolinat e shqiptarëve. Është plotësisht e mundur, po të heqim dorë nga çdo shpenzim tjetër. Shqiptarët as me listat nuk ia dalin dot. 1 mijë euro për ju, nuk është mrekulli, por t’ju heqë disa shpenzime shtesë që i keni pasur këto 7 vite.

Këta e duan taksën në kokë, po s’paguan të bllokojnë.

Ju e dini vetë që ekonomia është zinxhir. Po u këput një hallkë këputën të gjitha. Konsumi është kryesorja. Ndihma kryesore është nxitja e konsumit. Dhe 5 pikat që kemi propozuar, këtë kanë synim krysor. Bëhet fjalë për bukën e gojës, jo luks. Ka kohë edhe para pandemisë. Kjo vetëm sa e thelloi. Edhe para tërmetit. Kam ardhur shpesh herë në Durrës lista pa fund. Nuk japin më me listë se nuk ia dalin dot. Për t’i dalë para saj, është plotësisht e përballueshme. I jepet biznesit të vogël 1 mijë euro, 2 mijë do ishte dhe më mirë. Këtë do bënim ne po të ishim në qeveri. Pa zbukurime, pa propagandë, ky është realiteti.

Ne si opozitë japim planin tonë për ta zbatuar. As fushatë as plan ekonomik pas zgjedhjeve. Tani, tani. Tetor, nëntor, rënia do thellohet, prandaj duhet zbatuar që tani plani.”- tha Basha.

Pas