Kryesore

Basha: Do rishikohet akciza për alkoolin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:54 - 20/03/21 |
Opi Nion

Nga Berati, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shprehur se kur të marrë drejtimin e qeverisë do të rishikojë  akcizën për alkoolin, në mënyrë që pijet shqiptare të kenë akses të lehtë në tregje.

Sipas tij, integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian ndihmon në veçanti industrinë e agro-përpunimit të verës, bujqësinë dhe fermerët.

 “Akciza duhet të rishikohet me qëllim që të nxisë prodhimin e brendshëm dhe ta frenojë atë dhe kjo ka të bëjë edhe me verën, edhe me birrën, sepse është i njëjti problem tek të dyja këto. Ndërsa sa i përket prodhimit të verës, realisht gjykoj se tregu i brendshëm është një mundësi e madhe për t’u eksploruar. 92% sipas kësaj të dhëne që kam parë është verë që importohet, që vjen nga eksporti, vjen nga jashtë. Ndërkohë që kapacitetet tuaja kanë ardhur duke u shtuar, përvoja juaj ka ardhur duke u shtuar, do të bëjmë gjithçka që t’ju ndihmojmë. Domethënë, kemi një potencial të jashtëzakonshëm në procesin e integrimit europian të vendit dhe ngelja në vendnumëro për tetë vite na ka penalizuar në kuptimin më konkret të fjalës, nuk bëhet fjalë thjeshtë për një proces abstrakt. Anëtarësimi në BE i ndihmon të gjithë, në veçanti ndihmon industrinë e agro-përpunimit të verës, bujqësinë, fermerët”, tha Basha./ Opinion.al

Pas