Aktualitet

Basha bllokohet në udhëtimin drejt Shkodrës: Të hapen akset kryesore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:03 - 13/02/21 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basa është nisur drejt Shkodrës, ndërsa në një lidhje telefonike për News 24, ai bëri të ditur se tashmë ka mbetur i bllokuar për shkak të reshjeve të dëborës.

Duke bërë përgjegjëse qeverinë për këtë situatë, të paralajmëruar nga shërbimet meteorologjike, Basha tha se akset kryesore duhet të zhbllokohen.

“Ky është dështim i përsëritur, Shkodra ka mbi 40 ditë nën ujë. Kam qenë pranë banorëve, për të kërkuar ndihmë, Shkodra vijon të jetë e braktisur. Po kaq e braktisur edhe Ultësira Perëndimore. Qeveria ëshë e dorëzuar. Ia ka dorëzuar Shqipërinë fatit. Dhe fati natyra këto ditë është treguar goxha e ashpër. S’kam ç’them. Qeveria kë dështuar në mënyrën më të turpshme, minimalja të mbante akset hapur. Do mjaftonte parapërgatitje. Nuk është diçka e papritur, 5 ditë që e prisnim. Ato kompanitë koncesionare që lekët i marrin, e punën s’e bëjnë dhe tani këto automjete ku ndodhem dhe vetë. Shqipëria ka mbetur e bllokuar, nuk ka metaforë më të dhimbshme. Ka vite që ka ngelur Shqipëria kështu, qytetarët të bëjnë çështë e mundur për të ndihmuar njëri-tjetrin. Kurse kërkesa që kam është që ata që kanë marrë paratë e shqiptarëve urgjentisht t’u vinë në ndihmë automjeteve të bllokuara dhe qeveria mos qëndrojë duarkryq e të fajësojë këdo veç vetes siç e ka zakon. Të paktën akset kryesore të zhbllokohen. Plotësisht përgjegjësia e tyre. Kur vjen puna për t’i puthur në kokë koncesionarët Ramën e keni ditë për ditë në televizor. Përgjegjësinë për këtë e ka qeveria”– tha Basha.

Kujtojmë se një situatë e vështirë paraqitet në aksin Lezhë-Milot, ku raportohet një numër i madh mjetesh të mbetura në rrugë prej orësh./Opinion.al

Pas