Bota

Barbados shkëputen zyrtarisht nga Britania, në vend nisin festimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:14 - 28/11/21 |
Opi Nion

Barbados janë gati të bëhen zyrtarisht republikë, duke thyer raportin e fundit që e mbante ishullin e Karaibeve të lidhur me të shkuarën e tij koloniale. Sovrania britantike, Mbretëresha Elizabetë si kryetare e shtetit, do të zëvendësohet të martën nga presidentja e parë, gjyqtarja Sandra Mason, 72- vjeçe.

Festimet tashmë kanë filluar dhe do të kulmojnë nesër në mbrëmje me një paradë ushtarake me prezencën e pritshme të Princit Charles./Opinion.al

Pas