Bota

Banka Qendrore Europiane rrit normat e interesit për herë të parë në 11 vjetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:12 - 21/07/22 |
Opi Nion

Banka Qendrore Evropiane ka rritur normat e interesit për herë të parë në më shumë se 11 vjet, ndërsa përpiqet të kontrollojë inflacionin në rritje të eurozonës.

BQE rriti normën bazë të interesit me 0.5 pikë përqindjeje në 0.0% të enjten dhe planifikon rritje të mëtejshme më vonë gjatë vitit raporton “BBC News”.

Norma ka qenë negative që nga viti 2014 për të inkurajuar bankat të japin hua në vend që të depozitojnë para në BQE.

Çmimet e konsumit u rritën me një normë rekord prej 8.6% në 12 muajt deri në qershor. Kjo është shumë mbi objektivin e bankës prej 2%.

Disa banka qendrore, duke përfshirë Bankën e Anglisë, kanë rritur normat ndërsa rritja e çmimeve përshpejtohet. Rritja e kostove të energjisë, karburantit dhe ushqimit po rrit inflacionin, duke ushtruar presion mbi familjet në vështirësi.

 

 

Pas