Aktualitet

Balluku: Bordi nuk ndikon në çmimin e naftës, bën transparencëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 25/08/22 |
Opi Nion

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ka komentuar çmimet e karburanteve që vendos Bordi i Transparencës, i ngritur nga qeveria në periudhën e krizës energjitike.

Balluku thotë se Bordi nuk ndikon në çmimin e naftës, ndërsa shton se është ngritur për të bërë transparencë.

Gjithashtu, ministrja u shpreh se ka një abuzim nga politikanët të cilët thonë se në bursa nafta është ulur ndërsa në Shqipëri ngrihet. Sipas saj ata i referohen produktit bruto.

“Bordi i transparencës nuk ndikon në çmimin e naftës. Bordi është aty për të bërë transparencë publike. Ne si bord as nuk e rrisim dhe as nuk e ulim çmimin. Ka një abuzim në media nga politikanët. Flitet që çmimi i naftës ka rënë në bursa, ndërsa në Shqipëri ngrihet, fakt që është i rremë. Çmimi që i referohen zotërinjtë është çmimi i produktit bruto. Ndërkohë çmimi që ne i referohemi, ka të bëjë me çmimin e produktit. I referohemi bursës PLANT.

Është shumë e lehtë për të parë se si janë çmimet sot në bursë, a janë në ulje apo në ngritje. Përsa i përket pyetjes tuaj, dhe krahasimit me rajonin, e kemi thënë disa herë dhe kemi bërë një analizë se çfarë përmban çmimi në Shqipëri. Taksën e karbonit apo të qarkullimit, Mali i Zi apo Maqedonia e Veriut e paguajnë në mënyrë të veçantë, ndërkohë që në Shqipëri është e përfshirë në çmimin e karburanteve. Nëse do e shihni se sa i paguajnë taksat ata, do e shihni që çmimet shkojnë në të njëjtat nivele”-tha Balluku.

 

Pas