Politikë

Balla në Gramsh: Zgjedhjet më 30 qershor, PS nis shkarkimin e Metës


               Publikuar në : 16:49 - 12/06/19 |
Opi Nion

Taulant Balla, kryetarit të Grupit Parlamentar të PS, njëherësh dhe drejtues politik i Qarkut të Elbasanit, ka përsëritur përsëri nga qyteti i Gramshit se zgjedhjet do të zhvillohen më 30 qershor.

Sipas Ballës, zgjedhjet lokale nuk mund t’i ndalojë kryetari i PD, Lulzim Basha, apo kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi.

Po ashtu, kryetarit të Grupit Parlamentar të PS, tha se partia e tij do të vijojë me procedurat për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

“Zgjedhjet do të mbahen në 30 Qershor dhe nuk e luan topi. Luljeta Dollani në krye të Gramshit do të mbahet mend se e transformoi Gramshin. Luli i Saliut në krye të Bashkisë së Tiranës do të mbahet mend vetëm se flinte gjumë. Një kokërr gjumashi që edhe Ilir Meta, këto ditë është inatosur me të sepse tha “unë e bëra punën time, ai fle gjumë. Unë e anulova dekretin, ai fle gjumë.” Pavarësisht se Iliri bëri një vrimë në ujë se ai ç’dekret nuk ekziston në Kushtetutë dhe sigurisht në 30 Qershor do të bëhen zgjedhjet. Por, përpara se të shkojmë aty ne duhet të garantojmë një proces zgjedhor të lirë e të ndershëm, demokratik, me standarde në 30 Qershor. Ndaj kërkohet që të gjithë shqiptarët ta mbrojnë 30 Qershorin si një ditë ku duhet të fitojë e drejta e për të votuar.
Nuk mund t’ja heqë të drejtën për të votuar shqiptarëve as Saliu me Lulin dhe as Iliri me Monikën. Përpjekja e presidentit është antikushtetuese, është një akt politik aspak juridik dhe ne do t’i japim përgjigjen e merituar kujtdo shkelësi. Grupi Parlamentar i PS do të vijojë me procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.”,
u shpreh Balla./ Opinion.al E.Xh.

 

Pas