-Kulturë

Balerinë, moderatore, këngëtare/U shua 46-vjeç, kush ishte Hueyda El Sayed


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:59 - 23/11/21 |
Opi Nion

Hueyda El Sayed, një personazh i njohur i showbizit shqiptar u nda parakohe nga jeta në moshën 46-vjeçare, duke lënë pas djalin e saj të vogël, Gabriel. Prej kohësh artistja ishte larguar jashtë vendit dhe ka ndërruar jetë si pasojë e një sëmundje të rëndë në një spital të Luksemburgut.

Hueyda El Sayed është një artiste multidimensionale.  Ajo dinte të këndonte, ishte balerinë, moderatore, spikere lajmesh dhe piktore.

El Sayed ka lindur në Tiranë, ndërsa prejardhja e saj ka qenë nga Sudani. Ajo u diplomua në shkollën Jordan Misja Art Lartë dhe më pas në Universitetin e Tiranës.

Gjatë karrierës së saj profesionale ka pasur privilegjin për të punuar në fusha të ndryshme nga baleti, televizioni, në teatër dhe në fushën e të drejtave të  njeriut.

Një ndër momentet më të rëndësishme në karrierën e saj të gjatë fillon nga çmimi i parë në shfaqjen televizive të quajtur “Dymbëdhjetë Vallet pa një të shtunë”.

Ajo ka qenë edhe prezantuese e disa programeve si:

– Një këngë për ty (Trego talentet TV)

– 7 nga shënimet e mia dhe Kioska (tregon Diskuto)

– Në restorant (një reality shoë) –

-Festivali Kombëtar Song (të vjetër dhe gara më prestigjioze në Shqipëri song)

(Televizioni Publik Shqiptar);/Opinion.al

Pas