Aktualitet

Baçi në landfillin në Fier: Qytetarët të kërkojnë dëmshpërblim nga Bashkia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 30/07/21 |
Opi Nion

Kryetari i degës së Partisë Demokratike në Fier, Luan Baçi, ka qenë i pranishëm ditën e sotme në landfillin e Fierit, nga ku ende del tym nga djegia e mbetjeve.

Në fjalën e tij mbajtur për mediat Baçi  ka hedhur akuza në drejtim të bashkisë për korrupsion. Ai iu drejtua qytetarëve duke i thënë se duhet të bëjnë denoncim dhe të kërkojnë dëmshpërblim nga Bashkia për dëmin shëndetësorë që mund t’i jetë shkaktuar nga ndotja.

“Kemi denoncuar dhe më parë që kjo fushë gjithmonë është ndezur tym e flakë, por ka kaluar gjithmonë heshtur duke abuzuar me pushtetin e pakufuziar që ka bashkua e Fierit dhe pushteti vendor. Ne jemi këtu për të denoncuar këtë aferë korruptive bashkë me inceneratorin që ka thithur 26.5 mln euro dhe nuk është vënë akoma në punë, pavarësisht deklaratës së tyre se është gati që më 25 maj. Këtu duhej të mbajë përgjegjësi bashkia, pse kur inceneratori ka qenë gati që në 25 maj për të filluar punë, pse nuk i është përgjigjur? Ka mbërritur tymi e bloza deri në plazh. Pavarësisht punës që ka vazhduar gjatë këtyre ditëve, situata nuk po merr zgjidhje. Këtu ka aferë korruptive, bashkia dhe inceneratori kanë bashkëpunuar, duke lënë të digjen një pjesë e mirë e mbetjeve urbane dhe pastaj të fillojë bashkëpunimi, pasi këtu do të kishte një sasi të madhe mbetjesh për inceneratorin.

Unë jam këtu për të sensibilizuar qytetarët për të qenë ata që duhet të reagojnë dhe reflektojnë, propozoj që duhet t;i drejtohemi gjykatës për të patur dëmshpërblim nga bahskia për dëmin e shkaktuar në shëndetin e qytetarëve fierakë. Jemi të gatshëm për të ofruar ndihmën tonë. PD ka bërë denoncime, ne presim që SPAK të veprojë, duhet që drejtësia të vihet në vend”, tha ai./Opinion.al

Pas