Kryesore

Axhenda/Ja kur do të takohet Trump me Hotin dhe Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:17 - 04/09/20 |
Al Do

Presidenti Trump do të takohet sot në orën 11:00, (17:00 me orën në Shqipëri) me kryeministrin kosovar Avdullah Hoti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Sipas axhendës së presidentit amerikan, ai do të presë krerët e shteteve në Dhomën Ovale dhe më pas ata do të zhvendosen në Dhomën Rusvelt ku Trump do të jetë prezent në një ceremoni ku pritet që dy liderët të firmosin një dokument.

Ende nuk dihet përbërja e dokumentit, nëse bëhet fjalë për një marrëveshje mes palëve.

Më 11:15, ata do të zhvendosen sërish në Dhomën Ovale ku presidenti Trump do të mbajë një takim tre palësh me Avdullah Hotin dhe Aleksandër Vuçiç.

Pas ditës së parë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se gjatë takimit, ishin paraqitur projekt-propozime që përfshinin njohjen e ndërsjellë dhe se ai e kishte refuzuar një gjë të tillë, ndërkohë që kryeministri Avdullah Hoti nuk u përgjigj nëse një gjë e tillë ishte propozuar por tha se “marrëveshje të dëmshme për Kosovën, të papranueshme për Kosovën, asnjëherë nuk ka ardhë dhe nuk do të vijë nga Shtëpia e Bardhë”.

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, mohoi të jetë shtruar në tryezën e bisedimeve çështja e njohjes së ndërsjellë, pasi një gjë të tillë e tha fillimisht për mediat, Ministri serb i Financave, Sinisa Mali./ Opinion.al

Pas