Kronikë

Atentati ndaj shefit të policisë Bashkiake, Gjykata lë në burg dy rinjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 18/10/20 |
Al Do

Dy të rinjtë e akuzuar për atentatin ndaj Shefit të Policise bashkiake në Malësine e Madhe, Mentor Hasanaj dolën sot para gjykatës së Shkodrës për tu njohur me masën e sigurisë.

Ilirjan Hasanaj dhe Verzan Bajrakurtaj nuk kanë folur por janë përfaqësuar nga avokatët e tyre.

Pala mbrojtëse ka kërkuar një masë lehtësuese duke u bazuar në faktin qe ato janë vetëdorezuar por kjo kërkesë nuk është marrë parasysh nga trupa gjykuese.

Togat e zeza vendosën masën e  sigurisë, arrest me burg për dy të rinjtë.

19 vjeçari Hasanaj, është shprehur i penduar për veprimin e tij. Ai tregon se ka qenë nën efektin e alkolit kur ka parë Mentor Hasanajn. Ai rrëfen se ka dëgjuar nga babai se ka një konflikt pronësie me shefin e policisë bashkiake të Malësinë së Madhe. Pikërisht ky post ka bërë që i riu të mendojë se Mentor Hasanaj ka qenë në pozita për të penguar çështjen e pronësisë.

Pasi Ilirjan Hasanaj ka qëndruar për disa ditë i fshehur në Velipojë, ka qenë vetë babai i tij ai që e ka dorëzuar në komisariat, bashkë me babain e 23 vjeçarit Verzan Bajrakurtajt, bashkëpunëtorit të 19 vjeçarit, pasi kanë 2 qenë prindërit ata që kanë ndikuar që të rinjtë të dorëzohen. /Opinion.al

Pas