Aktualitet

Arrestohet 42-vjeçari shqiptar në Itali, koka e organizatës të trafikut të drogës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:35 - 12/10/21 |
Opi Nion

Një 42-vjeçar shqiptar, i cilësuar si kreu i një organizate kriminale të trafikut të drogës, është vënë në pranga nga shteti italian.

Mediat italiane raportojnë se ai  u arrestua nga karabinierët në aeroportin e San Francesco të Perugia.

Pas më shumë se 7 muajsh hetimesh, operacioni i quajtur “San Mariano 2017”, u realizua nga karabinierët e Seksionit të Operacioneve italiane, i koordinuar edhe me Prokurorinë në Perugia.

Në vitin 2017 policia italiane goditi organizatën kriminale që merren me trafikim droge, kryesisht me marijuanë. Në atë kohë hetuesit thanë që në grup merrnin pjesë 6 shqiptarë që trafikonin kryesisht marijuanë nga vendi i tyre i origjinës.

Hetimi bëri të mundur sekuestrimin e rreth 1, 400 kg marijuanë , armë dhe një gomone, që përdorej për transportimin e drogës.

Ndërkohë, 42-vjeçari shqiptar i arrestuar aktualisht po vuan dënimin në burgun Capanne./Opinion.al

Pas