Sociale

Arkëtime të ulëta me gjobat, drejtoria paralajmëron policët dhe shefat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:57 - 20/06/20 |
Opi Nion

Në një shkresë që mban datën 17 Qershor 2020, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit u  tërheq vëmendjen Drejtorive vendore, për arkëtimet e ulëta të gjobave dhe penaliteteve nga thyerja e masave anti-Covid. Sipas dokumentit të publikuar nga ABC news, në periudhën 18 prill 2020 deri më 9 qershor ka rezultuar se ka pasur pak kontrolle dhe janë vendosur numër i ulët i gjobave ndaj bizneseve dhe nuk janë arkëtuar lekët për masat e vendosura më herët.

“Numri i masave administrative pas procesit të lehtësimit të masave në kuadër të hapjes së vendit dhe biznesit ditët e fundit ka ardhur në ulje, kryesisht janë vendosur masa administrative vetëm në zonat e kuqe. Numri i masave administrative të vjela si në numër dhe në vlerë janë të papërfillshme në raport me sasinë e masave të vendosura, gjë që tregon se nuk marrë vlerësim të plotë nga drejtuesit e strukturave të policive vendore. Për këto arsye ju tërheq vëmendjen. Bazuar në informacionin e administruar nga drejtoria e standardeve profesionale dhe konstatimet e departamentit të sigurisë publike për ulje të numrit të masave administrative pas procesit të lehtësimit të masave për bizneset e qytetarët dhe nivelin e ulët të arkëtimeve u tërhiqet vëmendjen drejtorëve të drejtorive vendore të policisë dhe të fillojë ecuria disiplinore për zv. drejtorët e sigurisë dhe policimit në komunitet, shefat e komisariateve, shefave të sektorëve të rendit dhe shefat e seksionit të rendit publik në komisariatet e policisë, si personat që kanë përgjegjësi për këtë situatë.  Lidhur me detyrimet të dërgohet praktika e ecurisë disiplinore në drejtorinë e standardeve profesionale brenda datës 30 qershor 2020” thuhet në dokument.

Kujtojmë se Shqipëria po përballet me një përshpejtim të rimit të përhapjes së COVID -19, pas lirimit të masave, ndërkohë që pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të autoriteteve duket se ka mangësi në respektimin e rregullave të distancimit fizik./Opinion.al

 

Pas