Aktualitet

Anulimi i zgjedhjeve, si e komenton ambasadori Borchardt


               Publikuar në : 13:01 - 10/06/19 |
geliano fataj

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt ka komentuar vendimin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve lokale. Sipas tij, zgjedhjet janë çështje e brendshme e Shqipërisë.

“Kjo është çështje e brendshme në Shqipëri, mes Parlamentit, Kushtetutës dhe më pas Gjykatës Kushtetuese”, deklaroi ambasadori i OSBE-së.

I pyetur se a mund të ketë zgjedhje më 30 qershor, pas vendimit të Metës, Borchardt tha: Institucionet shqiptare duhet të marrin një vendim për këtë. Janë pyetje të vështira dhe me pamje të ndryshme ligjore, dhe do ta shikojmë në vijimësi.

Presidenti Ilir Meta bëri një shpjegim të gjatë të arsyeve kushtetuese dhe ligjore që sipas tij e çuan në vendimin për të anuluar datën e zgjedhjeve të 30 Qershorit, akt të cilin ai e paralajmëroi të shtunën në mbrëmje dhe e firmosi sot publikisht gjatë një transmetimi televiziv direkt në përfundim të një deklarate të gjatë.

Që në fillim Meta saktësoi se “sipas Kushtetutës, pa patur një datë të caktuar nga Presidenti i Republikës, zgjedhjet e përgjithshme apo zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, nuk mund të zhvillohen”.

Duke folur për situatën e krijuar pas vendimit të opozitës për të dalë nga parlamenti e më vonë për të mos marrë pjesë në zgjedhjet vendore, si dhe për mungesën e Gjykatës Kushtetuese, Meta u shpreh se “e gjithë kjo gjendje, është shumë shqetësuese dhe rrezikon seriozisht stabilitetin demokratik të Shqipërisë, kjo për faktin se mekanizmat kushtetues që mbajnë nën kontroll dhe garantojnë ndarjen dhe balancimin midis pushteteve nuk janë funksionalë. Në vlerësim të situatës që po kalon vendi dhe gjuhës së urrejtes që po përdorin palët politike, si President i Republikës evidentoj se, ekziston rreziku që Shqipëria të shkojë drejt përshkallëzimit të paparashikueshëm të tensionit social, që mund të shkaktojnë pasoja të pakontrollueshme. Si Kreu i Shtetit dhe përfaqësues i unitetit të popullit, e konsideroj këtë moment si rrezik serioz për sigurinë publike, stabilitetin demokratik, qetësinë dhe paqen në vend”./ Opinion.al

Pas