Aktualitet

Anulimi i mbledhjes së Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Po pengohet drejtësia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:58 - 30/03/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj ka reaguar pas njoftimit të Kuvendit për anulimin e mbledhjes së Këshillit të Mandateve për shqyrtimin e kërkesës së SPAK për autorizimin e arrestimit të Alqi Bllakos si i përfshirë në aferën e Inceneratorëve.

Sipas Alibeaj anulimi i mbledhjes është antiligjor dhe i vendosur në shkelje të Kushtetutës dhe rregullores.

“SPAK ka kërkuar me shpresë ‘heqjen e imunitetit’ për Bllakon. SPAK në datë 29 mars këtë kërkesë për dhënie autorizimi për arrestimin e Bllakos. Kjo është një kërkesë Brenda kornizës procedurale, pas kësaj kërkesë ka pasur, nga kryetarja e Kuvendit për mbledhjen e Këshillit, sot ora 18:00, në mënyrë të habitshme, edhe për ne deputetët, anëtarë të Këshillit të Mandateve, në e-mail, erdhi një njoftim, sipas së cilit Kuvendi në mënyrën më anti- ligjore, u vendon anulimi i mbledhjes. E çuditshme, në shkelje të Kushtetutës e rregullore. Është Këshilli që vendos dhënien e autorizimit, ose jo, pra heqjen e imunitetit ose jo. Pa këtë përgjigje ka një mungesë, një mangësi. Nuk ishte e habitshme fakti që do anulohej mbledhja e Këshillit, duke iu bërë pengesë drejtësisë, se gelët pa përgjigje kërkesa e SPAK”-tha Alibeaj.

Më tej Alibeaj theksoi se 5 deputetë të PD kanë bërë kërkesë që mbledhja të zhvillohet.

“Kemi bërë kërkesë që të mblidhet Këshilli i Mandateve sepse Prokuroria me të drejtë pret një përgjigje nga Kuvendi i Shqipërisë, pret që Kuvendi të shqyrtojë kërkesën e prokurorise dhe të japë një përgjigje. Të lejojë dhënien e autorizimit dhe vijimin e procedimit. Vetëm në këtë mënyrë Kuvendi nuk bëhet pengesë për hetimet, vetëm në këtë mënyrë Kuvendi  tregon detyrimin ligjor që drejtësisë të mos i vendosin shkopinj nën rrota. Ne kemi bërë kërkesën dhe presim që në orën 18 të jemi në sallë.

Me të drejtë ju do thoni ç’rëndësi ka deputeti ka dhënë dorëheqjen. Po deputeti ka të drejtë të japë dorëheqjen, por mbledhja e Këshillit të Mandateve nuk mblidhet me kërkesë të deputetit, por me kërkesë të Prokurorisë.  Deputeti ka të drejtë të japë dorëheqjen por kjo nuk ndikon në detyrimin që kanë deputetët për t’u shprehur për kërkesën e SPAK. 5 deputetë të opozitës kanë paraqitur një kërkesë e protokolluar, që ka këtë objekt “kërkesë për thirrjen e Këshillit të mandateve”, tha Alibeaj./Opinion.al

Pas