Bota

Zelensky: Duam më shumë armë, Europa t’i mbyllë portet detare Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:10 - 30/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe që Evropa të mbyllë portet e saj detare për Rusinë në një fjalim të mbajtur të mërkurën në parlamentin norvegjez.

Zelensky kërkoi raketa raketa Harpoon, sisteme raketore anti-ajrore dhe armë antitank.

“Të gjitha armët me të cilat mund të na ndihmoni do të përdoren vetëm për të mbrojtur lirinë tonë, lirinë tuaj,” tha ai.

Zelensky tha se Rusia po bllokon portet detare të Ukrainës, gjë që përbën pirateri.

“Rusia nuk duhet të jetë në gjendje të përdorë lirisht portet botërore. Kjo është një çështje e sigurisë globale detare”, tha ai.

Ai paralajmëroi se e ardhmja e “të gjithë kontinentit, nga veriu në jug, nga lindja në perëndim, po vendoset pikërisht tani” në Ukrainë./Opinion.al

Pas