Aktualitet

Garo-Bardhit: Mos jep leksione dinjiteti, Berisha u konfirmua në 6 Mars


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:39 - 30/03/22 |
Opi Nion

Pas deklaratës së Gazmend Bardhit, i cili tha se deputetët e PD duhet të kenë të drejtë pa asnjë  presion të bëjnë vlerësimin e tyre nëse një person i shpallur nongrata nga SHBA duhet apo jo të jetë pjesë e grupit, ka reaguar drejtoresha e komunikimit të Komisionit të Rithemelimit, Floriana Garo.

Ajo thotë në një njoftim për mediat se Basha vendosi i vetëm duke mos pyetur as grupin parlamentar dhe asnjë ndonjë institucion tjetër të Partisë Demokratike, kur përjashtoui nga PD Sali Berishën.

Më tej Garo thekson se mandati i çdo deputeti te Partisë Demokratike është marrë ne dt 25 Prill nga votuesit e PD dhe më pas është konfirmuar në 6 Mars.

“Mendimi, qëndrimi dhe vullneti i grupit parlamentar u injorua dhe u përdhos ditën kur për pezullimin anti-statutor te Sali Berishës nga grupi parlamentar, vendosi një individ duke mos pyetur fare as grupin parlamentar dhe asnjë institucion tjetër te Partisë Demokratike!

Mandati i çdo deputeti te Partisë Demokratike është marre ne dt 25 Prill nga votuesit e Partisë Demokratike. Besimi i demokrateve ne mandatin e Sali Berishes u konfirmua ne 11 Dhjetor, 18 Dhjetor dhe me pas ne 6 Mars.

Ata qe morën vendime duke shkelur statutin, pa pyetur këshillin kombëtar e grupin parlamentar dhe kthyen PD për here te pare ne histori ne force te trete, sot nuk duhet te japin leksione dinjiteti por duhet te lexojnë vullnetin e demokrateve te shprehur qarte me vote si e vetmja rruge për te ecur përpara! Ne demokraci respektohet mendimi i gjithsecilit por vendos shumica.

Koha ku vota e demokrateve zevendesohej me urdhra dhe vullnete te liga ka marre fund! Çdo demokrate e demokrat duhet te ndahet nga ajo kohe! Demokratet kane folur me vote dhe te gjithe ne duhet te respektojme voten dhe vullnetin e tyre.  Vetem te bashkuar do mund te ecim perpara dhe te fitojme! ”, shkruan Garo./Opinion.al

Pas