Aktualitet

Anëtarësimi në BE/ Ministri gjerman : Koha që BE të mbajë premtimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:14 - 26/05/21 |
Opi Nion

Ministri gjerman për Evropën, Michael Roth ka deklaruar ditën e sotme se tashmë ka ardhur koha që BE-ja të mbajë premtimet për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Nëpërmjet një statusi në llogarinë e tij në  “Twitter”, Roth shkruan se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është europian. Roth gjithashtu është shprehur se është koha që të veprojmë tani, gjatë një vizite zyrtare në Shkup.

“Ka ardhur koha që BE të mbajë premtimet për të nisur bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është evropiane – të veprojmë tani me vendosmëri, që të mos ketë dyshime më vonë për të”, ka shkruar Roth./Opinion.al

Pas