Aktualitet

Alarm në Britani, avionët rus shkelin hapësirën ajrore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:59 - 20/11/15 |
root

Forcat ajrore britanike janë alarmuar dhe kanë ngritur menjëherë avionët e tyre pasi dy avionë rusë TU-160, kanë shkelur në hapësirën ajrore britanike.

TU-160 janë avionë që fluturojnë dy herë më shumë se shpejtësia e zërit dhe transportojnë deri në 16 raketa.

Britania e Madhe ka ngritur menjëherë dy avionë Typhoon për të shoqëruar avionët rusë deri sa kanë lënë hapësirën ajrore britanike.

Nuk dihet përse avionët rusë kanë kaluar në hapësirën britanike por kjo nuk është hera e parë që ndodh.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas