Bota

Akuzohet për spiunazh, ish-zëvendësministri i Mbrojtes në Iran dënohet me vdekjeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:49 - 11/01/23 |
Opi Nion

Ish-zëvendësministri i Mbrojtes në Iran, Alireza Akbari është dënuar me vdekje nga autoritetet pasi akuzohet se ka spiunuar për llogari të shërbimit sekret britanik MI6 .

I arrestuar midis vitit 2019 dhe 2020 u akuzua për spiunazh për Mbretërinë e Bashkuar, teksa ka mohuar vazhdimisht akuzat.

Alireza tani është dënuar me vdekje nga Gjykata Revolucionare në Teheran.

Një mesazh audio nga Akbari zbuloi se ai pretendon se është torturuar nga autoritetet iraniane. Ai gjithashtu pretendoi se u detyrua të rrëfejë para një kamere për krime që nuk i ka kryer.

Pas